Kada se govori o konoplji i njezinim pripravcima ili dijelovima koji se konzumiraju, svima odmah padne na pamet psihoaktivno djelovanje koje ona može imati. Ipak, kada je riječ o sjemenkama konoplje tada je važno znati da one dolaze od industrijske konoplje kod koje je THC prisutan samo u tragovima. Zbog toga ona nema psihoaktivno djelovanje, no ima iznimne nutritivne vrijednosti poput zdravih masnoća, proteina i minerala.
Upravo se zbog toga oljuštene sjemenke konoplje u posljednje vrijeme vrlo često koriste u prevenciji i rješavanju brojnih zdravstvenih problema.

Nutritivno bogatstvo
Kada se konzmiraju sjemenke konoplje, jedna od glavnih prednosti svakako je njezino nutritivno bogatstvo koje pomaže u održavanju zdravlja cijelog organizma. Samo neki od važnih nutrijenata koji se nalaze u oljuštenim sjemenkama konoplje su:
- Esencijalne masne kiseline (omega-6 masna kiselina i omega-3 masna kiselina)
- Linoleinska masna kiselina
- Proteini (udio proteina veći je od 25 %)
- Esencijalne aminokiseline (metionin, cistein, arginin, glutaminska kiselina)
- Minerali (vitamin E, fosfor, kalij, natrij, magnezij, sumpor, kalcij, željezo, cink)
S obzirom na količinu korisnih nutrijenata koje sjemenke konoplje sadrže, svakako valja razmisliti o njihovoj konzumaciji jer su benefiti za zdravlje višestruki.
Sjemenkama konoplje do zdravog srca
Imajući u vidu sve nutritivne benefite sjemenki konoplje, ne čudi činjenica da se one koriste u prevenciji i liječenju brojnih zdravstvenih problema. Jedni od takvih problema su i kardiovaskularni problemi koji njihovom konzumacijom mogu biti u potpunosti prevenirani.
Naime, sjemenke konoplje sadrže velik udio arginina koji služi za proizvodnju dušikovog oksida koji utječe na širenje i opuštanje krvnih žila što dovodi do regulacije krvnog tlaka, a time i do smanjenja rizika od nastanka drugih kardiovaskularnih poremećaja.
Spas za žensko zdravlje
Poznato je da se većina žena u svom životu barem jednom susrela s nelagodnim simptomima PMS-a, odnosno predmenstrualnog sindroma u čije uzroke znanstvenici ni liječnici ni danas nisu sigurni. Jedan od mogućih odgovora odnosi se na osjetljivost tijela na hormon prolaktin. Konzumacijom sjemenki konoplje u tijelo se unosi gama linolenska kiselina koja potiče proizvodnju prostagladina E1, odnosno molekule koja utječe na smanjenje učinka prolaktina čime se uvelike smanjuju neugodni simptomi PMS-a.
Kako bi se navedeno istažilo, 2011. godine provedena je i znanstvena studija koja je ispitivala utjecaj sjemenki konoplje, odnosno linolenske kiseline na simptome PMS-a, a rezultati su pokazali kako uzimanje jednog grama linolenske kiseline dnevno značajno smanjuje simptome PMS-a.