Sjeme za travu ključni je faktor u postizanju lijepog i zdravog travnjaka. Odabir odgovarajuće vrste, kao i pravilna priprema tla i sadnja, omogućit će da vaš travnjak bude gust, zelen i otporan na vanjske uvjete. Bilo da želite travnjak za dekorativne svrhe ili za aktivnu uporabu, pravilan izbor i pažljivo održavanje igraju presudnu ulogu.
Na tržištu je dostupno mnoštvo različitih vrsta sjemena za travu koje su prilagođene specifičnim klimatskim uvjetima, tipu tla i potrebama korisnika.
Vrste sjemena za travu
Sjeme za travu koje možete pronaći u trgovinama dostupno je u različitim vrstama. Postoji nekoliko glavnih vrsta, a izbor ovisi o uvjetima u kojima će trava rasti. Najčešće vrste uključuju:
- Engleski ljulj
- Vlasnjaču
- Livadnu vlasulju
Engleski ljulj brzo klija i pruža brzu pokrivenost tla, što je korisno u situacijama kada je potreban brzi rezultat. S druge strane, vlasnjača je izdržljivija i pogodna za područja s promjenjivim vremenskim uvjetima. Livadna vlasulja idealna je za travnjake koji su često pod opterećenjem, poput sportskih terena.

Pri odabiru sjemena za travu važno je uzeti u obzir klimu u vašem području te koliko sunčeve svjetlosti i sjene vaš travnjak prima. Hladnoklimatske trave bolje rastu u umjerenim uvjetima, dok toploklimatske vrste trave preferiraju sunčana i topla područja.
Priprema tla za sjetvu
Prije sjetve sjemena za travu, potrebno je pravilno pripremiti tlo. Prvo, važno je ukloniti sve korove i kamenje s površine te izravnati tlo kako bi se osigurala ravnomjerna sjetva. Također, preporučuje se korištenje kvalitetnog gnojiva ili komposta kako bi se obogatilo tlo i osiguralo dovoljno hranjivih tvari za sjeme za travu.
Idealna dubina tla za sjetvu sjemena trave je između 10 i 15 centimetara, a tlo treba biti rahlo kako bi korijenje moglo lako rasti. Nakon pripreme tla, sjeme za travu se ravnomjerno raspršuje, a zatim lagano pritisne kako bi imalo dobar kontakt s tlom. Zalijevanje odmah nakon sjetve pomoći će sjemenu da se brže ukorijeni.
Održavanje nakon sjetve
Nakon što ste posijali sjeme za travu, važno je redovito zalijevati travnjak, posebno u prvim tjednima dok se ne ukorijeni. Trava treba biti stalno vlažna, ali ne preplavljena, jer prekomjerna količina vode može uzrokovati truljenje sjemena.
Također, preporučuje se izbjegavanje hodanja po novozasađenom travnjaku kako bi se spriječilo oštećenje. Gnojenje travnjaka nakon što trava počne rasti pomoći će u jačanju korijena i poticanju bujnog rasta. Redovita košnja, ali ne prerano, također je važna za zdrav rast i ravnomjernu pokrivenost tla.